Connect with us

General News

Diamond Platnumz reveals the greatest advice he received from president Jakaya Kikwete

Published

on


“What retired president Jakaya Kikwete taught me is to be a man of great values, to be humble in life as well as make sure that I am a role model.” That is what East Africa’s royalty, Diamond Platnumz answered when he was asked of what he has learnt from his relationship with the former head of state.

The Wasafi record label was speaking at a Nairobi hotel on Friday afternoon in a presser ahead of their much anticipated Wasafi festival, set to go down on new year’s eve.

According to Diamond, he almost got himself in Jakaya Kikwete’s bad books after he posted a video of him counting chunks of money accompanied by his new bae, Tanasha Donna.

He revealed that he received a call from Kikwete advising him to always be responsible enough not to show off his wealth since there are thousands of people out there struggling to make a living.

Kikwete also did not mince his words and reminded the superstar to marry since it was about time he settled down again after his break up with Zari Hassan.

Wakati niko Mwanza nilipokea simu nikaambiwa ananitafuta, nikampigia, nilipompigia akaniuliza maswala ya stage ‘Imekuwaje wakati mmedondoka?’ Nikamwambia  situation vile ilikuwa. Tulikuwa hatujaonana mda mrefu na mzee wangu mzee Kikwete, nilivyo onana naye akanisihi. Said Diamond.

He added:

Akaniambia kwanza nioe – mda umefika. Akazungumzia clip moja nilikuwa na Tanasha tume shoot, mimi nilikuwa nahesabu hela halafu Tanasha alikuwa anapiga selfie.

Akasema clip zile sio nzuri kwani kuna watu hawana riziki kwa hivyo mtu akiona anajiskia vibaya, akaniambia zinatia pia chuki na mara nyingi mtu akija kukupongeza anakwambia hongera lakini moyoni mwake anakuwa ana uchungu ila ukipata tatizo anakwambia pole sana ila moyoni anafurahi sana so hivyo vitu vikanifundisha.

He went on to praise Kikwete for a smooth transition of power, weirdly lauding president Magufuli for his development record so far.

So tunampenda mzee wetu mzee Kikwete na tunamshukuru kwa kututeulia pia rais Magufuli kwa sababu tunaamini yeye pia ana mchango mkubwa rais Magufuli kuwepo.

Sikuwa nimeonana naye kwa mda mrefu tangia alivyokuwa ametoka madarakani lakini mara nyingi alikuwa ananisihi vitu vya maisha, kwa sababu ni mtu ana support sana mziki na pia ni mtu anapenda vijana wake kuwa katika msingi uliokuwa bora.

Watch the video below.





Source link

Comments

comments

Trending